Local Stars in CIF Basketball Playoffs

0

Girls' teams open Southern Section postseason tonight.

Brittany McPherson and the North Torrance Saxons will be looking to rise to another CIF Southern Section title. (MIKEY HIRANO CULROSS/Rafu Shimpo)

The CIF Southern Section high school basketball playoff are under way with boys’ games played Wednesday, while the girls open their postseason tonight.
Below is a list of schools with notable athletes that are involved with the playoffs. If there are any players whose names should be added, please let us know at (213) 629-2231. Additionally, any reported scores and other information from the games is welcome and much appreciated!
The schedule is subject to change; more playoff bracket information can be found at www.cifss.org.

BOYS

Open Division – Games scheduled for Friday, Feb. 17 at 7 p.m.
Sierra Canyon (Adam Seiko) hosts Heritage Christian
Crossroads (Yuuki Okubo) at Mater Dei

Games played Wednesday, Feb. 15 (results forthcoming)

Div. 1A
Peninsula (Yuta Kayama) hosts Thousand Oaks
Huntington Beach (Drake Sueda) at Millikan
Cypress (Janelle Sasaki, Shannyn Karasawa, Jordan Matsuda, Madison Tanaka, Maile Okazaki, Sabrina Ichiho) at Agoura
Kennedy (Hallie Kaichi, Keiley Kuwahara, Mari Wada, Dana Sugimoto, Camryn Hamaguchi, Ashley Kuwahara) at Valley View.

Div. 1AA
Foothill (Justin Yamashita) at Calabasas

Div. 2A
La Salle (Kole Hamane) hosts Eisenhower
Mark Keppel (Josiah Ojiri) at Saugus
Aliso Viejo (Jayden Okubo) hosts Corona

Div. 2AA
Northwood (Ryan Yamato) hosts Newport Harbor (Tyler Yoho)
Valencia (Kyler Motoyasu, Dexter Akanno) hosts Upland

Div. 3A
Palos Verdes (Sebastian Atashi, Matt Usui, Sean Koyano) at Alta Loma
West Covina (Senna Ishikawa, Ian Kekkawa) at Arroyo Grande

Div. 3AA
North (Gabe Nakano, Yusei Shigeta, Kyle Baba) at El Dorado (Riley Tomita, Nolan Yokogawa)
Schurr (Michael Shiozaki, Bryce Middo) hosts Buena of Ventura

Div. 4A
Salesian (Kenji Pallares) hosts Rosemead

Div. 4AA
West Torrance (Evan Eguchi, Jordan Fujitsubo) bye
San Gabriel (Wesley Tamaki) bye
South Torrance (Kyle Ogata, Takuma Izumi)  at Pomona
Flintridge Prep (Kendall Kikkawa) hosts Quartz Hill

Div. 5AA
Rolling Hills Prep (Tyler Nishikawa) hosts San Gorgonio
Vistamar (Shane May-Suzuki) at Providence

GIRLS

Games scheduled for Thursday, Feb. 16 at 7 p.m. unless otherwise noted.

Div. 1A
Redondo Union (Lauren Tsuneishi) bye

Div. 1AA
Mark Keppel (Amanda Nishimura, Cassandra Shimada, Erika Sato) bye
Sonora (Elizabeth Yoshitake) hosts Cajon
North Torrance (Christie Kika, Kellie Ogata, Jessica Murobayashi, Madison Shigeta, Kacie Takata, Devyn Kamiya, Kayla Tashima, Brittany McPherson, Katie Tashima, Siera Misumi) at Vista Murrieta
Woodbridge (Tessa Shimizu, Lauren Lum, Heather Fujii) hosts Norco
West Torrance (Olivia Tomita, Alisa Saito, Lani Lum, Jordyn Morimoto, Jamie Tomita) bye
Canyon (Nicola Furumoto, Allyson Yamasaki, Taryn Uyematsu, Mia Farrell) hosts Valencia, 6 p.m.

Div. 2A
Torrance (Kasey Noguchi, Macy Ishida, Kacie Yonemoto, Michelle Kaku, Kylie Okamoto, Jami Chung, Abby Yamamoto, Jordan Sakasegawa, Kaylee Sasaki, Ashley Sasaki) at Rio Mesa
Glendale (Claire Yanai, Jillian Yanai) at Whittier
La Habra (Lani Maehara, Larissa Maehara) at Dana Hills
South Pasadena (Lauren Kafkaloff) at Ocean View (Emi Yamasaki)
Marlborough (Erin Yoshitake) hosts Brentwood
Notre Dame Academy (Stephanie Ahn, Jackie Oldoerp) hosts Burroughs Ridgecrest

Div. 2AA
University (Clarie Kawata, Nicole Mori) hosts Lakewood
Arcadia (Kristi Kodama, Clarissa Kiyomura, Courtney Hayata) at St. Monica
Culver City (Haley Yamamoto, Lindsey Kojima) at Arroyo Grande
Walnut (Jenna Pitpit, Reanna Mayo) hosts San Gabriel

Div. 3A
La Sierra (Nicole Kawakami) hosts Beaumont
Flintridge Prep (Renae Tamura, Taylor Yoshida, Alison Fujimoto) bye

Div. 3AA
Gahr (Nori Smith, Hannah Kumiyama, Kayla Miyake) hosts El Monte
Palos Verdes (Mari Shigekawa) hosts Diamond Ranch
Cerritos (Alyxe Tamaki, Lindsay Fujihiro, Kristi Yamachika, Tracey Nakamura, Allyson Hayakawa) bye

Div. 4A
CAMS (Holly Hamada, Ellie Matsuno) hosts Whitney Cerritos

Div. 4AA
Village Christian (Alysha Maile Yamada) bye

Div. 5AA
Polytechnic (Kristin Toyota, Sarah Johnson, Kylie Kishi) hosts Webb
Univeristy Irvine (Claire Kawata, Nicole Mori) hosts Lakewood

Div. 6
Rolling Hills Prep (Lauren Tsuji, Madison Yamada) hosts TBA

Open Divisiongames scheduled for Saturday, February 18 at 7p.m.
Brea Olinda (Rylee Price) at Long Beach Poly
Troy (Hope Kakihara) at Alemany
Chaminade (Mackenzy Iwahashi) at Sierra Canyon
Harvard-Westlake (Syndey Tsutsui) hosts Mater Dei
Fairmont Prep (Ally Yamada, Casey Kuramoto) at Serra

Tags

Share.

Leave A Reply